ηλεκτρονικό περιοδικό του Γυμνασίου Μελιγαλά

Σταθμός S180301 - Μελιγαλάς

Ο   Κ Α Ι Ρ  Ο Σ
Μ Ε Σ Σ Η Ν Ι Α
επιμέλεια- κατασκευή σελίδας :Τσιλιβαράκης Γιάννης (μαθηματικός)

Καλύτερη θέαση με Internet Explorer 7+, Firefox 3+
Ανάλυση οθόνης 1024Χ768

(Αρ. Φύλλου 2)

στείλτο το σε εναν φίλο

(Αρ. Φύλλου 2)
Για γρήγορη πρόσβαση
ΤΕΥΧΗ

1ο

2ο

3ο
ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘYΝΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΟΥ Ν.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Θα μπείτε σε εξωτερικό σύνδεσμο
Ο ΙΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΓΡΙΠΗΣ Α(Η1Ν1)
Στο πνευματικό κέντρο Μελιγαλά είχαν την ευκαιρία μαθητές και πολίτες να ενημερωθούν για τη νέα γρίπη αλλά και για το πως θα προφυλαχθούν απ'αυτή. Η ενημέρωση αυτή πραγματοποιήθηκε από τον γιατρό πνευμονολόγο, κύριο Φωτόπουλο Δημήτριο και την υπεύθυνη των προγραμμάτων αγωγής υγείας, την κυρία Νικητοπούλου Μαρία.
Σήμερα βλέπουμε συνέχεια στα ΜΜΕ πανδημία και θανάτους από τη νέα γρίπη. Όμως δεν είναι αλήθεια πως θα πεθάνουμε από τη νέα γρίπη. Αυτοί που πέθαναν, ήταν ασθενείς με βεβαρημένο ιατρικό ιστορικό. Η νέα γρίπη είναι μια φιλική μορφή γρίπης και είναι πιο απλή από την κοινή εποχιακή γρίπη. Όσο για το εμβόλιο οι γιατροί έχουν χωριστεί σε αυτούς που συνιστούν να κάνουμε το εμβόλιο και σε αυτούς που δεν το συνιστούν φοβούμενοι τυχόν παρενέργειες. Σε περίπτωση που νοσήσετε από τη νέα γρίπη θα πρέπει απλά να μείνετε στο σπίτι σας, στα ζεστά σας, με τα ζεστά σας και σε καλά αεριζόμενο χώρο. Θα ζητήσετε γιατρό σε επίμονο ψηλό πυρετό ή δυσκολία στην αναπνοή ή σύγχυση. Αλλά μην πανικοβάλλεστε, ΓΡΙΠΗ ΕΙΝΑΙ και ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
Τι είναι ο ιός της νέας γρίπης A(H1N1) ;
Ο υφιστάμενος επιδημικός ιός γρίπης A(H1N1) είναι ένα νέο υποείδος ιού γρίπης, ο οποίος προσβάλλει τον άνθρωπο και ο οποίος περιέχει γονίδια από ιούς γρίπης χοίρων, πτηνών και ανθρώπων, σε έναν συνδυασμό ο οποίος δεν έχει παρατηρηθεί προηγουμένως σε κανένα μέρος του κόσμου. Ο ιός αυτός μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο κι έχει εξαπλωθεί σε πολλές χώρες σε όλον τον κόσμο. Ενώ οι περισσότερες περιπτώσεις υπήρξαν ήπιες, σε μεγάλο αριθμό περιπτώσεων οι συνεπαγόμενες ασθένειες υπήρξαν σοβαρότατες, κυρίως στο Μεξικό.
Ποια είναι τα συμπτώματα της γρίπης Α(Η1Ν1);
Τα συμπτώματα του ιού γρίπης A(H1N1) στον άνθρωπο είναι συνήθως παρόμοια με τα συνήθη ανθρώπινα συμπτώματα εποχιακής γρίπης. Πυρετός, Αναπνευστικά συμπτώματα, Βήχας, Ρινική καταρροή, Πονόλαιμος, Σωματικοί (κυρίως μυϊκοί) πόνοι, Πονοκέφαλος, Ρίγη, Κόπωση, Έμετος ή Διάρροια (όχι τυπικά συμπτώματα γρίπης, εντούτοις έχουν αναφερθεί σε κάποιες πρόσφατες περιπτώσεις του νέου αυτού είδους γρίπης) Σε κάποιες περιπτώσεις, δυνατόν να εμφανιστούν σοβαρές επιπλοκές ακόμη και σε συνήθως υγιή άτομα τα οποία προσβάλλονται από τον ιό.
Πώς μολύνεται ο άνθρωπος με τον ιό γρίπης Α(Η1Ν1);
Ο άνθρωπος προσβάλλεται από τον ιό γρίπης A(H1N1) με τον ίδιο τρόπο όπως και από την τυπική εποχική γρίπη. Εξαπλώνεται από άνθρωπο σε άνθρωπο, άμεσα, μέσω σταγονιδίων από μολυσμένο άτομο το οποίο βήχει ή φταρνίζεται, ή έμμεσα, όταν σταγονίδια ή εκκρίματα από τη μύτη και τον λαιμό καταλήγουν σε χέρια και άλλες επιφάνειες που στη συνέχεια αγγίζουν άλλα άτομα, τα οποία με τη σειρά τους αγγίζουν το στόμα ή τη μύτη τους.
Βασικά μέτρα προφύλαξης από τον ιό.
Όταν βήχετε, φυσάτε την μύτη σας ή φτερνίζεστε μόνο σε χαρτομάντιλο και μετά σε πλαστική σακούλα κατευθείαν σε κλειστό κάδο απορριμμάτων.
Αν δεν έχετε χαρτομάντιλο φταρνιστείτε στον αγκώνα και όχι στα χέρια σας
Βάλτε μάσκες σε επικίνδυνο περιβάλλον μεταδοτικότητας ιών.
Μην τρίβετε μάτια, μύτη, στόμα με τα χέρια σας. διότι τα βακτήρια συχνά εξαπλώνονται όταν κάποιο άτομο αγγίξει κάτι το οποίο είναι μολυσμένο με βακτήρια και στη συνέχεια αγγίξει τα δικά του μάτια, μύτη ή στόμα.
Αποφεύγετε κλειστούς χώρους με πολυκοσμία και κακό αερισμό.
Το πλύσιμο των χεριών, θα σας προστατεύσει από βακτήρια. Πλένετε συχνά και επίμονα τα χέρια σας με σαπούνι και οινόπνευμα.
Αποφεύγετε στενή επαφή με άτομα που νοσούν. Εάν έχετε εσείς προσβληθεί από τον ιό, αποφύγετε και πάλι την επαφή με άλλα άτομα ώστε να αποτρέψετε τη μετάδοση του.
Σε περίπτωση που έχετε μολυνθεί με τον ιό, καλύτερα να απέχετε από την εργασία, το σχολείο και διάφορες συναθροίσεις, ώστε να αποτρέψετε τη μετάδοση του ιού και σε άλλα άτομα.

Καραγιάννης Θεόδωρος

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ